Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

logo UE

Kwidzyn Giżycko Ciało obce Stacje Kursy KPP - I Edycja Iława dla Joannitów Pozycja boczna bezpieczna Uwaga! Kursy pierwszej pomocy Obóz rehabilitacyjny 58 zł dla Cetowego! Regulamin członkowski Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie czyli na ratunek topielcowi Pobierz banery Joannitów Zabezpieczenie medyczne Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Logo JDP wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Statut Siedziba Dzień Ratownictwa Medycznego VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Wesołych Świ wiczenia Komendanta Powiatowego Kontakt Dodatkowa karetka Mamy Ratowników ! Krwotok z nosa O JDP One Way One Life 4 w Mr gowie! Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Prezydium Wizyta w Biurze Głównym Życzenia Wielkanocne Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie gowo Pierwsza Pomoc AED Apel o pomoc dla Filipińczyków Kurs KPP - II Edycja Podaruj dzieciom chwile radości Struktura organów JDP Lidzbark Warmiński dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Orneta Ostry dyżur Zawał serca Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia 4 minuty Pisz Home First Responder Odszedł na wieczn służb GODNI NAŚLADOWANIA Dzierzgoń Apel o pomoc dla Filipińczyków! Prezent od Firmy PW Gamet Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Uwaga! Zmiana adresu ! Mistrzostwa w KPP Zapraszamy do Star Dadaju! Zebraliśmy 774 Akcja Prezent pod choink Zostań członkiem gorzewo Nie jest łatwo z Wielkanoc Czad Olsztynek Ostróda Wezwanie pomocy Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Bartoszyce Contacts Pomoc ton cym Zarz Rowerowi Ratownicy Malbork które decyduj o życiu POKAZY W SZKOŁACH Polityka plików cookies I RUNDA ENDURO RACE EXTREME 21 Finał WOŚP ! POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU