Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

logo UE

Prezydium Wspieramy WOŚP ! Wykaz E-maili JDP Pisz I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Zabezpieczenie medyczne dla Joannitów Rowerowi Ratownicy First Responder które decyduj o życiu Życzenia Wielkanocne Pierwsza Pomoc AED Pomoc ton cym Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! czyli na ratunek topielcowi Odszedł na wieczn służb Iława Mali Joannici GODNI NAŚLADOWANIA Wizyta w Biurze Głównym Apel o pomoc dla Filipińczyków Siedziba Stacje Kurs KPP - II Edycja Wezwanie pomocy Nowa karetka w JDP Orneta Ciało obce Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Bartoszyce Zostań członkiem Giżycko Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Olsztynek Ostry dyżur Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie 58 zł dla Cetowego! Spotkanie młodzieży w Buckow Uwaga! Kursy KPP - I Edycja One Way One Life 4 w Mr gowie! Polityka plików cookies Logo JDP Akcja Prezent pod choink 4 minuty Kursy pierwszej pomocy VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych 21 Finał WOŚP ! Struktura organów JDP Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Szkolna Służba Medyczna wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 POKAZY W SZKOŁACH Zawał serca Dzierzgoń Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Uwaga! Zmiana adresu ! Apel o pomoc dla Filipińczyków! Ostróda Nie jest łatwo z Wielkanoc Dzień Ratownictwa Medycznego Obóz rehabilitacyjny dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Regulamin członkowski wiczenia Komendanta Powiatowego POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU gowo Mistrzostwa w KPP Pobierz banery Joannitów Czad Zapraszamy do Star Dadaju! gorzewo Krwotok z nosa Zarz Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Kwidzyn Home O JDP Kontakt Wolne miejsca na KPP! Statut Podaruj dzieciom chwile radości Lidzbark Warmiński Polacy na 10