Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Zostań członkiem dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Lidzbark Warmiński Regulamin członkowski wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 21 Finał WOŚP ! Zapraszamy do Star Dadaju! Akcja Prezent pod choink Czad Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Mistrzostwa w KPP Prezydium Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! 58 zł dla Cetowego! Ostróda Nowa karetka w JDP POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Prezent od Firmy PW Gamet One Way One Life 4 w Mr gowie! Polityka plików cookies Pierwsza Pomoc AED Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Olsztynek Mali Joannici Nie jest łatwo z Wielkanoc Kontakt Krwotok z nosa Wezwanie pomocy Ostry dyżur Spotkanie młodzieży w Buckow Podaruj dzieciom chwile radości Wizyta w Biurze Głównym Contacts Zarz Wspieramy WOŚP ! Pomoc ton cym Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie Rowerowi Ratownicy czyli na ratunek topielcowi Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Kurs KPP - II Edycja Home Pisz Ciało obce Stacje Orneta Giżycko VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Szkolna Służba Medyczna Dzierzgoń Kwidzyn Wesołych Świ Życzenia Wielkanocne Logo JDP Pobierz banery Joannitów Mamy Ratowników ! First Responder Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Bartoszyce O JDP wiczenia Komendanta Powiatowego GODNI NAŚLADOWANIA Iława Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Apel o pomoc dla Filipińczyków gorzewo Wykaz E-maili JDP które decyduj o życiu Dzień Ratownictwa Medycznego Malbork Uwaga! Zmiana adresu ! POKAZY W SZKOŁACH Pozycja boczna bezpieczna I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Uwaga! Zabezpieczenie medyczne Wolne miejsca na KPP! 4 minuty Dodatkowa karetka Zawał serca Kursy KPP - I Edycja Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie dla Joannitów Apel o pomoc dla Filipińczyków!

logo UE