Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Spotkanie młodzieży w Buckow Dzień Ratownictwa Medycznego Kwidzyn Uwaga! 58 zł dla Cetowego! GODNI NAŚLADOWANIA Mali Joannici Malbork Zostań członkiem Nowa karetka w JDP które decyduj o życiu czyli na ratunek topielcowi Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Mamy Ratowników ! Mistrzostwa w KPP Prezydium Wykaz E-maili JDP Logo JDP Iława Orneta Wesołych Świ wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Apel o pomoc dla Filipińczyków! Rowerowi Ratownicy Podaruj dzieciom chwile radości dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Zabezpieczenie medyczne Apel o pomoc dla Filipińczyków Pomoc ton cym Struktura organów JDP Contacts I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Zebraliśmy 774 Dzierzgoń Obóz rehabilitacyjny Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Stacje Prezent od Firmy PW Gamet Dodatkowa karetka Wspieramy WOŚP ! Kursy KPP - I Edycja Lidzbark Warmiński Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Uwaga! Zmiana adresu ! Home Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie Kurs KPP - II Edycja Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Ciało obce Odszedł na wieczn służb Akcja Prezent pod choink Siedziba Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Życzenia Wielkanocne wiczenia Komendanta Powiatowego Wizyta w Biurze Głównym Ostróda gorzewo Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Pierwsza Pomoc AED Wolne miejsca na KPP! POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU One Way One Life 4 w Mr gowie! Pobierz banery Joannitów dla Joannitów Zawał serca Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Zarz Krwotok z nosa Zapraszamy do Star Dadaju! Statut Olsztynek Wezwanie pomocy VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Nie jest łatwo z Wielkanoc Pisz Pozycja boczna bezpieczna Czad Ostry dyżur POKAZY W SZKOŁACH First Responder Kursy pierwszej pomocy Kontakt O JDP

logo UE