Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Mamy Ratowników ! Polityka plików cookies Wykaz E-maili JDP Życzenia Wielkanocne gowo Giżycko Regulamin członkowski I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Mali Joannici dla Joannitów Obóz rehabilitacyjny Home Statut Lidzbark Warmiński Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Nie jest łatwo z Wielkanoc Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Dodatkowa karetka Zabezpieczenie medyczne Czad VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych które decyduj o życiu Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Dzień Ratownictwa Medycznego Uwaga! Zmiana adresu ! 4 minuty Zostań członkiem Zarz Apel o pomoc dla Filipińczyków Wesołych Świ Szkolna Służba Medyczna wiczenia Komendanta Powiatowego Kursy KPP - I Edycja Iława Pierwsza Pomoc AED Kursy pierwszej pomocy Ostróda Orneta dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Pobierz banery Joannitów Kurs KPP - II Edycja Wezwanie pomocy Pomoc ton cym Ostry dyżur Podaruj dzieciom chwile radości Apel o pomoc dla Filipińczyków! Zebraliśmy 774 Nowa karetka w JDP Mistrzostwa w KPP czyli na ratunek topielcowi Struktura organów JDP Wolne miejsca na KPP! Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Krwotok z nosa Wizyta w Biurze Głównym Pisz Bartoszyce Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Uwaga! Zapraszamy do Star Dadaju! Wspieramy WOŚP ! Contacts Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Logo JDP Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! 21 Finał WOŚP ! wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Akcja Prezent pod choink Pozycja boczna bezpieczna POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Rowerowi Ratownicy O JDP gorzewo Malbork First Responder 58 zł dla Cetowego! GODNI NAŚLADOWANIA Siedziba Prezent od Firmy PW Gamet One Way One Life 4 w Mr gowie! Zawał serca Stacje Odszedł na wieczn służb Ciało obce Kontakt Olsztynek

logo UE