Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Obóz rehabilitacyjny Ostróda Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Nowa karetka w JDP Mamy Ratowników ! Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Wesołych Świ Kurs KPP - II Edycja Mali Joannici One Way One Life 4 w Mr gowie! które decyduj o życiu dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Logo JDP 4 minuty Wezwanie pomocy Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie Uwaga! Zarz Akcja Prezent pod choink Kursy KPP - I Edycja Prezent od Firmy PW Gamet Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie First Responder Struktura organów JDP Dzierzgoń Pomoc ton cym Uwaga! Zmiana adresu ! Krwotok z nosa Prezydium Wolne miejsca na KPP! 21 Finał WOŚP ! 58 zł dla Cetowego! Apel o pomoc dla Filipińczyków! Ciało obce Pierwsza Pomoc AED Zostań członkiem Pobierz banery Joannitów Olsztynek Nie jest łatwo z Wielkanoc Iława Zapraszamy do Star Dadaju! Dodatkowa karetka Regulamin członkowski Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Siedziba Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego GODNI NAŚLADOWANIA wiczenia Komendanta Powiatowego wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Wizyta w Biurze Głównym Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Kwidzyn Zebraliśmy 774 Odszedł na wieczn służb Kursy pierwszej pomocy Apel o pomoc dla Filipińczyków POKAZY W SZKOŁACH Zabezpieczenie medyczne Stacje Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Ostry dyżur VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Home Lidzbark Warmiński gowo Dzień Ratownictwa Medycznego Contacts Wykaz E-maili JDP Wspieramy WOŚP ! Szkolna Służba Medyczna Bartoszyce Statut Rowerowi Ratownicy Spotkanie młodzieży w Buckow O JDP Orneta Pozycja boczna bezpieczna Malbork Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Kontakt Giżycko dla Joannitów Czad

logo UE