Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Wizyta w Biurze Głównym gorzewo Szkolna Służba Medyczna dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Lidzbark Warmiński One Way One Life 4 w Mr gowie! Kurs KPP - II Edycja VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Iława 58 zł dla Cetowego! Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Kursy pierwszej pomocy Obóz rehabilitacyjny Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Spotkanie młodzieży w Buckow Ostry dyżur Uwaga! Zmiana adresu ! Orneta GODNI NAŚLADOWANIA Prezydium Zostań członkiem O JDP Nowa karetka w JDP Bartoszyce Mistrzostwa w KPP I RUNDA ENDURO RACE EXTREME POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU POKAZY W SZKOŁACH Logo JDP dla Joannitów Życzenia Wielkanocne Prezent od Firmy PW Gamet Rowerowi Ratownicy Dzierzgoń Wykaz E-maili JDP Stacje Nie jest łatwo z Wielkanoc Kwidzyn Akcja Prezent pod choink Dzień Ratownictwa Medycznego Regulamin członkowski Apel o pomoc dla Filipińczyków Podaruj dzieciom chwile radości Pisz Wezwanie pomocy gowo Pobierz banery Joannitów Struktura organów JDP Home Uwaga! Wesołych Świ Mamy Ratowników ! Giżycko czyli na ratunek topielcowi wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Zabezpieczenie medyczne Siedziba Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie Polityka plików cookies wiczenia Komendanta Powiatowego Zawał serca Wolne miejsca na KPP! First Responder Malbork Statut Ciało obce Wspieramy WOŚP ! 21 Finał WOŚP ! Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Zebraliśmy 774 Pomoc ton cym Zapraszamy do Star Dadaju! Mali Joannici Contacts Odszedł na wieczn służb Kontakt Zarz Pierwsza Pomoc AED Dodatkowa karetka Pozycja boczna bezpieczna Krwotok z nosa Ostróda

logo UE