Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Pierwsza Pomoc AED Iława Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Uwaga! Zmiana adresu ! 21 Finał WOŚP ! I RUNDA ENDURO RACE EXTREME gowo Prezent od Firmy PW Gamet Statut Polityka plików cookies Czad POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Pobierz banery Joannitów Wezwanie pomocy Życzenia Wielkanocne Uwaga! czyli na ratunek topielcowi Apel o pomoc dla Filipińczyków! Kwidzyn Spotkanie młodzieży w Buckow Wspieramy WOŚP ! Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Pisz One Way One Life 4 w Mr gowie! 58 zł dla Cetowego! Siedziba Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego POKAZY W SZKOŁACH gorzewo Nowa karetka w JDP Malbork Home Wizyta w Biurze Głównym Wykaz E-maili JDP Contacts Zostań członkiem Akcja Prezent pod choink First Responder Stacje Olsztynek Wesołych Świ Dodatkowa karetka Prezydium Mamy Ratowników ! Pozycja boczna bezpieczna Pomoc ton cym Regulamin członkowski Krwotok z nosa Logo JDP Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Apel o pomoc dla Filipińczyków Orneta Zebraliśmy 774 Ostry dyżur Ciało obce Ostróda Szkolna Służba Medyczna Kursy KPP - I Edycja Mistrzostwa w KPP Kursy pierwszej pomocy Dzień Ratownictwa Medycznego Zabezpieczenie medyczne Kurs KPP - II Edycja Bartoszyce GODNI NAŚLADOWANIA dzynarodowy Dzień Wolontariusza! 4 minuty Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie Dzierzgoń Kontakt Wolne miejsca na KPP! Mali Joannici Rowerowi Ratownicy Giżycko Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Obóz rehabilitacyjny Lidzbark Warmiński Zarz Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa O JDP Struktura organów JDP VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych które decyduj o życiu dla Joannitów

logo UE