Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Regulamin członkowski Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Kursy KPP - I Edycja dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Dodatkowa karetka 58 zł dla Cetowego! VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Kontakt dla Joannitów gorzewo Kwidzyn First Responder Polityka plików cookies Wezwanie pomocy Dzień Ratownictwa Medycznego O JDP Zapraszamy do Star Dadaju! Prezydium 21 Finał WOŚP ! Wizyta w Biurze Głównym Mistrzostwa w KPP Orneta Obóz rehabilitacyjny Pomoc ton cym Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Zawał serca Lidzbark Warmiński Wykaz E-maili JDP Wolne miejsca na KPP! Siedziba Odszedł na wieczn służb Nie jest łatwo z Wielkanoc Zabezpieczenie medyczne Kursy pierwszej pomocy GODNI NAŚLADOWANIA Olsztynek Czad Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie Statut POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Zebraliśmy 774 Home Contacts Szkolna Służba Medyczna Giżycko Akcja Prezent pod choink Wesołych Świ 4 minuty Zostań członkiem Malbork Pobierz banery Joannitów Podaruj dzieciom chwile radości Pisz Dzierzgoń Mamy Ratowników ! Wspieramy WOŚP ! Stacje Struktura organów JDP wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Nowa karetka w JDP Zarz czyli na ratunek topielcowi One Way One Life 4 w Mr gowie! Prezent od Firmy PW Gamet Bartoszyce Uwaga! Zmiana adresu ! Apel o pomoc dla Filipińczyków! Logo JDP Mali Joannici Iława Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Spotkanie młodzieży w Buckow Rowerowi Ratownicy gowo Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia które decyduj o życiu Kurs KPP - II Edycja Uwaga! Ostróda Krwotok z nosa POKAZY W SZKOŁACH Pierwsza Pomoc AED

logo UE