Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Wolne miejsca na KPP! I RUNDA ENDURO RACE EXTREME gowo Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Orneta Obóz rehabilitacyjny Prezent od Firmy PW Gamet dla Joannitów Krwotok z nosa Ciało obce Ostry dyżur Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Szkolna Służba Medyczna Regulamin członkowski Olsztynek Zostań członkiem Mamy Ratowników ! Uwaga! Nowa karetka w JDP Ostróda Pisz Logo JDP Wykaz E-maili JDP Kursy KPP - I Edycja Home Spotkanie młodzieży w Buckow Dzierzgoń Giżycko Apel o pomoc dla Filipińczyków Odszedł na wieczn służb Życzenia Wielkanocne Podaruj dzieciom chwile radości Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie 21 Finał WOŚP ! dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Iława Mistrzostwa w KPP Mali Joannici Struktura organów JDP gorzewo Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Wezwanie pomocy 58 zł dla Cetowego! Kwidzyn Pozycja boczna bezpieczna Dodatkowa karetka 4 minuty Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Uwaga! Zmiana adresu ! Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Statut Stacje POKAZY W SZKOŁACH Prezydium wiczenia Komendanta Powiatowego Apel o pomoc dla Filipińczyków! Wizyta w Biurze Głównym Wesołych Świ Zarz Zapraszamy do Star Dadaju! wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Malbork które decyduj o życiu Bartoszyce POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Pobierz banery Joannitów Kontakt Nie jest łatwo z Wielkanoc First Responder Akcja Prezent pod choink Pomoc ton cym O JDP Contacts Kursy pierwszej pomocy Polityka plików cookies One Way One Life 4 w Mr gowie! Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Siedziba Rowerowi Ratownicy Kurs KPP - II Edycja Pierwsza Pomoc AED Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego!

logo UE