Johanniter International świętuje Światowy Dzień Pierwszej Pomocy wydając dwie publikacje z cyklu „Europejska Pierwsza Pomoc dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat”.

Książeczki zawierają dwie opowieści dla dzieci, które w zabawny sposób wprowadzają najmłodszych w podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą.

Materiały te podkreślają znaczenie wczesnego szkolenia w zakresie pierwszej pomocy. Książeczki, dostępne do pobrania online, są zaprojektowane jako interaktywne. Dzieci mogą zapoznawać się z tematem odpowiadając na pytania czy kolorując obrazki. W interesujący sposób wprowadzają w kwestie opieki zdrowotnej i odpowiedzialności.

Dwie historie dla dzieci, opracowane przez międzynarodowy zespół ekspertów medycznych, którzy tworzą JOIN Clinical Working Group, oferują program wprowadzający do pierwszej pomocy, obejmujący świadomość ryzyka i niebezpieczeństwa w otoczeniu, sposoby wzywania pomocy i inne podstawowe pojęcia. Chociaż wszystkie treści są skierowane przede wszystkim do środowiska szkolnego, szczególną uwagę zwrócono na możliwość ich wszechstronnego zastosowania w klasie, a także w domu, w dużych grupach lub indywidualnie.

Publikacja jest pomyślana jako pierwsza część serii materiałów dla dzieci. Kolejne będą przygotowane dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat oraz od 11 do 16 lat.

Po sukcesie, jakim było wydanie w 2019 r. pierwszych kompleksowych ogólnoeuropejskich wytycznych pierwszej pomocy dla dorosłych w wielu językach, Johanniter International wprowadza w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy bezpłatne materiały dydaktyczne dla dzieci, zaprojektowane tak, aby mogły być stosowane w każdym kraju europejskim.

Zestaw „Europejska Pierwsza Pomoc dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat” jest dostępny także w języku polskim do bezpłatnego pobrania na stronie Europejskie Wytyczne Pierwszej Pomocy: www.firstaidjoin.org .